FREDAG 8 FEBRUARI 2008
Tisdagen var en stor dag när ÅF, min egen arbetsgivare och sponsor, annonserade att de blir titelsponsor för ÅF Golden League. Det är ju helt fantastiskt! En av mina största och viktigaste sponsorer tar steget och sponsrar de tävlingar som är allra roligast och viktigast för mig varje år vid sidan av mästerskapen. Golden League har betytt väldigt mycket för mig genom åren. Det känns verkligen underbart att mina två världar – min arbetsgivare ÅF och min friidrott – möts på det här viset. Jag har ju känt till det här ett tag, men första gången jag fick höra ryktet så trodde jag inte att det var sant. Skulle ett medelstort svenskt företag verkligen kunna bli titelsponsor för något så stort? Idag känner jag bara att det är stenhårt av dem att de gjort det. De kan verkligen vara jättestolta.
* * * * * * * * * * * * * * *
Nu är det redan några som undrat om jag inte kommer att känna mer press på mig när ÅF sponsrar tävlingsserien, men jag kan nog lugna alla med att jag inte funkar så. När jag är på tävling, då är det mitt hela fokus. Och jag vet att eftersom 100 meter häck är en ÅF Golden League-gren, då har varje lopp motstånd i världsklass. Alla de bästa vill ju åka dit. Just i sprintgrenarna så känns det nästan omöjligt att vinna alla loppen. Jackpoten är i sig inte ett mål för mig i ÅF Golden League, utan det är varje tävling för sig som står för utmaningen. Jag gillar verkligen alla ÅF Golden League-tävlingar – det är suveräna arrangemang – och jag har vunnit på alla orter utom Oslo, så i år känns den tävlingen mest angelägen. Sedan har alltid Oslo känts lite speciellt eftersom det är så nära hemma. Mitt absolut roligaste minne från Golden League är – hittills – från galan i Berlin i somras. Då vann jag min tredje Golden League-tävling i rad och satte nytt personligt rekord. Hur ska det då inte gå i sommar? Det kommer ju att bli som att tävla på hemmaplan alla 6 galorna.
* * * * * * * * * * * * * * *
Nu blir det också spännande att se vad som kommer att hända med ÅF Golden League de närmsta åren. Man har ju pratat om att lägga in fler tävlingar, och att tävla i Sverige i ÅF Golden League hade nog varit väldigt speciellt. På presskonferensen hos ÅF i tisdags så spekulerades det i varje fall om en svensk sponsor skulle öka chansen att vi får en tävling här hemma. Ni kan helt klart räkna med mig på startlinjen i så fall.
* * * * * * * * * * * * * * *
I helgen skall jag ner till Karlsruhe för ny tävling. Helt plötsligt handlar alla frågor om världsrekordet. För mig är det den egna prestationen som är mitt fokus, jag vill befinna mig i nuet och jag får lägga mycket kraft på att inte ryckas med i spekulationer och diskussioner om rekord. För mig var troligen loppet i Göteborg på 7,75 ett bättre lopp än det på 7,72 i Stuttgart. Jag måste helt enkelt vara fruktansvärt noggrann med att komma ihåg mitt eget, och att bromsa den process som alla frågor startar. Paradoxen i det är ju att ju bättre jag lyckas förtränga, ju bättre blir min prestation.
* * * * * * * * * * * * * * *
Fem saker som jag aldrig reser utan (förutom pass och pengar och sånt):
- Bra Böcker
- iPod med minihögtalare
- Min laptop
- Filmer
- Spikskor och tävlingsdräkten